Activitate comunitara in proiectul "Cetateanul in centru"

In perioada 17 – 31 mai 2008 s-a derulat a doua activitate comunitara din cadrul Proiectului „Cetateanul in centru” - Bune practici de mobilizare comunitara si de promovare a drepturilor omului finantat de Uniunea Europeana prin Programul Phare Consolidarea Democraţiei în România Comp.2 – Democraţie, drepturile omului, statul de drept şi independenţa justiţiei.

Scopul acestei activitati este Incurajarea initiativei tinerilor de a aduce sportul in atentia comunitatii prin reinvierea unui campionat local de fotbal (echipe constituite pe strazi). La initiativa d-lui Lucian Festeu, au fost antrenate in activitate 4 echipe de fotbal si anume: „La Bloc” (echipa campioana), „Muresul-Lenin”, „Avram Iancu” si „Satul nou” (enumerate astfel in ordinea clasamentului). Activitatea a fost un real succes si s-a finalizat cu sarbatorirea echipei campioane.

Sponsorizarea derularii activitatii a fost asigurata de d-l Ilie Fratila, primarul comunei.